2011 WJR Champions

The 1st Annual Will James Roundup proved to be a great success! Cowboys and cowgirls from all over the area descended upon The Big Horn County Fairgrounds to compete for the great payouts, bragging rights, and a great cause! Over $4,000- was raised to provide help in the restoration and upkeep of the Will James Cabins at The Big Horn County Museum.
 
Bridle Horse
1. KC Verhelts   2/3. Ken Mintling/ Gene Kowkowski 4. Sam Redding 5. Toby Vineyard
 
Junior Horse:
1. Mackabe Verhelst 2. KC Verhelts 3. Greg Severe
 
$1,000 Limited:
1. CT Ripley 2.  Sam Redding
 
$ 500 Limited
1. Pat Cremer 2. Martin Anseth
 
Rein & Box
1. Shirley Redding 2. Gillian Severe
 
First Timers
1. Barbara Mintling 2. Cid Klebenow 3. Sara Hope
 
Youth Bridle Horse
 
Level 1
1. Gillian Severe 2. Garrett Severe 3. Sterling Grosskopf
 
Level 2
1. Cody Hill 2. Rachel Mitchell 3. Justice Redding 4. Sadye Small
 
Level 3
1. McKabe Severe 2. Reatta Brannaman
High Point Cowgirl: Reatta Brannaman
 
High Point Cowboy: McKabe Severe
 
Three Man Cow Doctoring
1. Scott Grosskopf, Dwight Hill, & Paul Erickson
2. Nate Wald, Buck Brannaman, & Arnie Esp
3. Patrick Lohof, Kirk Lohof, & Wade Komeran
4. Caleb French, Jackson Wald, & Jake Goddard
 
Two Man Cow Doctoring
1. Scott Grosskopf, Dwight Hill, & Paul Erickson
2. Jess Ried, Kip Hunter, & Andy Cook
3. Brett Marshall, Brad Marshall, & Silas Ivory
4. Nate Wald, Buck Brannaman, & Arnie Esp
 
Overall Champions
1. Scot Grosskopf, Dwight Hill, Paul Erickson
2. Nate Wald, Buck Brannaman, & Arnie Esp
 
Smooth Hand: McKabe Severe
 
Ranch Bronc Riding
1. Justin Hawks 2. Eric Johnson 3/4 Clint Potts / Blaine Humble
 
Ranch Rodeo
1. S Ranch 2. Sunlight Ranch 3. Flat Iron Ranch
 
Women's Steer Stopping
1. Leigh Vineyard 2. Cid Klebenow 3. Pat Creamer
 
Alice James Ross Award - Rachel Miller
 
Roundup Wagon Display
Dave & Pat Creamer Morton Flat Rock Ranch
Brad Marshall  Flat Iron Ranch
Seth Redding Grapevine Ranch
* All of these wagons were used for brandings in 2011 on area ranches